Wybór pompy ciepła

Pompy ciepła Techprosper

Decydując się na montaż pompy ciepła należy rozpocząć dokładny przegląd rynku. Warto porozmawiać ze specjalistami z kilku firm. Zrobić wstępne audyty i wyceny. Dowiedzieć się o różne możliwości montażu. Da nam to dość dobry obraz na ofertę rynkową, ale jednocześnie pozwoli ocenić podejście firmy do klienta.

Urządzenia dobrej jakości, różnych firm mają bardzo zbliżoną cenę, dla tego najważniejszy jest właściwy dobór pompy ciepła i jej późniejsze serwisowanie.
Warto przy tym polegać nie tylko na swoich spostrzeżeniach, ale i na opiniach innych klientów wybranej firmy.
Należy pamiętać o tym, że pompa ciepła może grzać zimą i chłodzić latem, można ją też używać do podgrzewania wody w basenie. Jednak nie jest zalecane używanie tej samej pompy do ogrzewania i chłodzenia domu i ogrzewania basenu. Powoduje to szybsze zużycie urządzenia. W takim wypadu bardziej ekonomiczny jest zakup małej pompy ciepła do ogrzewania wody w basenie.

Bardzo ważny parametr – Wydajność pompy ciepła

Wydajność pompy ciepła jest zależna od mocy sprężarki. Dodatkowo bardzo ważnym elementem jest temperatura cieczy wchodzącej i wychodzącej z urządzenia. Temperatura ta jest uzależniona od czynników zewnętrznych, a co za tym idzie od parametrów cieplnych budynku. Im te parametry są gorsze, to pompa ciepła, aby utrzymać właściwą temperaturę, musi ciężej pracować. Dodatkowym czynnikiem jest to do czego pompa będzie używana, czy tylko do ogrzewania, czy również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Kolejny istotny parametr – Współczynnik efektywności

Współczynnik ten wskazuje, ile ciepła może wytworzyć pompa w stosunku do ilości pobranej energii.
Im wyższy jest to współczynnik, tym mniej energii zużyje pompa do wytworzenia takiej samej energii cieplnej – COP (Coefficient of Performance). Często w materiałach reklamowych mówi się o wydajności pompy ciepła. Niestety to określenie nie jest zbyt dokładne. Ponieważ wydajność bada się w określonych warunkach laboratoryjnych. Ażeby podać wydajność danej pompy ciepła, trzeba by ją obliczyć po zainstalowaniu pompy w twoim domu.

Jak obliczyć współczynnik ogrzewania pompy ciepła?

Przyjmijmy, że mamy pompę ciepła o mocy 20 kw i musimy jej dostarczyć 10kw energii. Do obliczenia dzielimy pierwszą wartość, przez drugą 20/10 i otrzymujemy wynik 2. Czyli współczynnik ogrzewania naszej pompy wynosi 2. Im ten współczynnik będzie wyższy, tym mniej prądu będzie zużywać pompa ciepła. A co za tym idzie, rachunki za prąd będą niższe.

Więcej na temat doboru pompy ciepła

Odgłosy pracy, przestrzeń na ustawienie urządzenia, łatwość obsługi.

To bardzo ważne funkcje pomp ciepła. Ale tak jak w przypadku kotła, tak w przypadku pompy ciepła należy zaprojektować lub wydzielić przestrzeń na jej montaż. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła: powietrze-woda, woda-woda, grunt-woda, powietrze-powietrze.
Same urządzenia również różnią się konstrukcyjnie, np. na rynku występują urządzenia  które stanowią pojedynczą zintegrowaną jednostkę np. MDV IMPACT MONO którą ustawiamy na zewnątrz budynku. Dzięki takim różnym rozwiązaniom, możemy zapewnić sobie komfort cieplny, a jednocześnie, ciszę i przestrzeń w domu.

Cena pompy ciepła

Pompy ciepła nie są tanimi urządzeniami i na pewno nie należy oszczędzać na ich zakupie. Dobrej jakości urządzenie będzie pracowało bezproblemowo przez dziesiątki lat.

Dobrą informacją jest to, że w naszym kraju oferowanych jest kilka programów pozwalających na uzyskanie dotacji rządowych na montaż pomp ciepła.

  • Wymieniając piec opalany paliwem stałym można uzyskać do 40 700 zł dofinansowania w programie “Czyste powietrze”.
  • Budując nowy dom można się starać o dofinansowanie w wysokości 21 000 zł na pompę ciepła w programie “Moje ciepło”.
  • Można również skorzystać z Ulgi termomodernizacyjnej na zakup i montaż pompy ciepła. Tu można zyskać nawet 106 000 zł

Więcej na temat programów dofinansowujących inwestycje termomodernizacyjne.