Na naszym rynku dostępne są cztery rodzaje pomp ciepła: grunt-woda, powietrze-woda, powietrze-powietrze, woda-woda. We wszystkich tych rozwiązaniach ogrzewanie wody i czynnika w kaloryferach następuje poprzez przepływ czynnika ogrzewającego pomiędzy wnętrzem domu a jakimś czynnikiem zewnętrznym (gruntem, powietrzem, wodą).
Każda z tych pomp wymaga innych uwarunkowań przy montażu, innych kosztów montażowych.
Największą niezawodność i najdłuższą żywotność oraz najniższy poziom głośności mają pompy grunt-woda.
Najtańsza w cenie zakupu jest pompa powietrze-powietrze, jest ona również wielozadaniowa. Pompę tą można stosować w domach jednorodzinnych, ale także w domkach letniskowych.
Najmniej miejsca do montażu oraz optymalne koszty nabycia ma pompa z systemem powietrze-woda.
Najlepszą wydajność oraz współczynnik ogrzewania mają pompy woda-woda.
Każdy z rodzajów pomp ciepła maja wady i zalety, to od inwestora zależy który kompromis wybierze.
Pompy Grunt-woda
Na rynku dostępne są dwa typy pomp ciepła grunt-woda.
Pierwszy z nich polega na wykonaniu głębokich odwiertów. Takie rozwiązanie pozwala na instalację pompy na małej powierzchni. Pompa tego rodzaju pobiera ciepło bezpośrednio z wnętrza ziemi.
Drugim typem są poziome, gruntowe wymienniki ciepła. Te jednak wymagają większej działki, lecz mają one niższe koszty zakupu i montażu.
Zalety:
- Długa żywotność kompletnego systemu.
- Stabilna praca przez cały sezon grzewczy.
- Przyzwoity współczynnik efektywności pompy ciepła.
Pompy Powietrze-woda
Pompa powietrze-woda powinna być projektowana w oparciu o inne dodatkowe źródło ciepła. Wymiana ciepła w tej pompie opiera się na otaczającym powietrzu, które (w przeciwieństwie np. do gruntu) ma dość zmienną temperaturę. Sama zaś pompa jest urządzeniem nisko temperaturowym, o dużej bezwładności cieplnej. Urządzenia tego typu wytwarzają więcej hałasu, dla tego trzeba dla nich przewidzieć jakieś bardziej odosobnione umiejscowienie.
Zalety:
- Niższa cena w porównaniu z pompą grunt-woda.
Powietrze-powietrze
Urządzenia tego typu podobnie jak pompy powietrze-woda, pobierają ciepło z otoczenia. Natomiast nie ogrzewają cieczy w instalacji, lecz bezpośrednio powietrze, wewnątrz domu. Rozwiązanie takie powoduje, że nie mamy zupełnie żadnego bufora cieplnego w postaci płynu w instalacji i grzejnikach – jedynie ciepłe powietrze wewnątrz domu.
Pompy ciepła typu powietrze-powietrze wymagają dodatkowego źródła ciepła, aby móc dogrzać budynek w zimniejsze dni.
Zalety:
- Niski koszt zakupu.
- Łatwa instalacja.
Woda-woda
Pompy ciepła tego typu określane są też systemem dwóch studni. Z jednej studni pobierana jest ciepła woda gruntowa, a do drugiej zrzucana jest woda która oddała już ciepło do instalacji. Producenci tych pomp zalecają opcjonalnie używanie trzech studni, jednej do poboru, a dwóch do zrzutu wody. Niestety takie rozwiązanie jest dosyć kosztowne. Płacimy za liczbę odwiertów, ale ich głębokość. Wody gruntowe mogą ale nie muszą występować płytko. Dodatkowo studnia zrzutowa narażona jest na zamulanie. A jej zatkanie powoduje zatrzymanie układu. Dodatkowo w układach z tą pompą ciepła należy stosować czynnik niezamarzający.
Zalety:
- Wysoki współczynnik efektywności pompy ciepła.
W tym artykule jedynie „dotknęliśmy” tematu pomp ciepła. W kolejnych tekstach bardziej rozwiniemy opisy poszczególnych pomp.