Fotowoltaika

Chcesz zmniejszyć rachunki za prąd? Wspomóc zasilanie pompy ciepła?

Wypełnij Formularz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez ( Techprosper Sp. z o.o. ) moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu email i nr.teleofnu do korespondencji w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez (nazwa administratora danych) za pomocą wiadomości email i kontaktu telefonicznego.

Zalety fotowoltaiki

Co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice

Panele w pigułce

Ogniwo fotowoltaiczne to układ zbudowany z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych m.in. w postaci temperatury lub promieniowania słonecznego. Ale na rynku dostępne są różne rodzaje ogniw. Generalnie ogniwa fotowoltaiczne rozróżniamy ze względu na ich budowę (uporządkowanie) struktury krystalicznej krzemu.
Z tego względu wyróżniamy trzy rodzaje ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Warto poznać wady i zalety każdego rodzaju, aby dokonać najwłaściwszego dla siebie wyboru.

Techprosper w instalacjach fotowoltaicznych stosuje części firm:

Jak powstaje prąd w ogniwach fotowoltaicznych?

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne.
Ogniwa te, aby mogły wytwarzać większą ilość energii, połączone są w moduły. W samych modułach zachodzi efekt fotowoltaiczny (powstanie siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem działania promieniowania słonecznego). Siła ta powoduje różnicę potencjałów, a tym samym powstaje prąd elektryczny stały.
Ogniwo fotowoltaiczne to układ zbudowany z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych m.in. w postaci temperatury lub promieniowania słonecznego.
Ogniwa fotowoltaiczne połączone są w moduły, zaś moduły łączą się w panel.
Panele oparte na konstrukcji wsporczej mogą być instalowane na dachach domów lub na gruncie. Ich nachylenie w stosunku do powierzchni ziemi powinno wynosić od 30 do 35 stopni. Przy montażu musi być spełniony jeden warunek, ich ustawienie powinno być takie, aby słońce mogło działać najdłużej (w ciągu dnia) na ich powierzchnie. Optymalnie powinny być zwrócone w kierunku południowym.
Panele fotowoltaiczne podłączone są do falownika. Falownik przekształca prąd stały, powstały w panelu na prąd o napięciu zmiennym. Dodatkowo falownik kontroluje i analizuje pracę całego układu instalacji fotowoltaicznej. Na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci elektrycznej. W momencie jakiejkolwiek awarii odłącza on źródło prądu od instalacji.

Nadmiar prądu wytworzony w słoneczne dni może zostać „odłożony” w magazynach energii i wykorzystany w dni o mniejszym nasłonecznieniu lub w nocy.
Dzięki panelom słonecznym możemy zasilić np. pompę ciepła. Taki układ w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła stanowi doskonały przykład OZE.